Polska szczyci się bogatymi terenami leśnymi, bogactwem dzikiej przyrody. Nasze drogi są niezwykle malownicze, prowadzą przez pola i lasy, zmieniające się wraz porą roku. Na monotonię podróży nie można narzekać. Jedynie dzikie zwierzęta, wychodzące na drogę i stające się przyczyną wypadków i kolizji drogowych.W skali roku dochodzi do niemal 200 wypadków z udziałem zwierząt. Nasza pomoc drogowa często jest wzywana do wypadków z ich udziałem, a szkody, jakich doznają auta, osiągają różną skalę, od potłuczonego zderzaka i pobitych reflektorów, po zdewastowany cały przód lub bok samochodu. Często też przyczyną wypadku jest kierowca, który próbował uniknąć uderzenia w dzikie zwierzę i podczas gwałtownego omijania zwierzaka uderzył w inny samochód, co kończy się jeszcze większymi szkodami i obrażeniami osób uczestniczących w wypadku.

Zwierzęta przekraczają drogi niezależnie od pory dnia czy roku, chociaż natężenie migracji przyjmuje na sile po zmroku lub o świcie, a także wiosną i jesienią, kiedy aktywność zwierząt wzrasta, uwarunkowana czynnikami biologicznymi. Tymczasem rozbudowa infrastruktury drogowej powoduje, że drogi przecinają szlaki migracyjne zwierząt,  a natężenie ruchu powoduje, że kolizji z udziałem zwierząt jest coraz więcej. Poruszając się autem przez tereny niezabudowane, pamiętaj, żeby zwolnić i obserwować pobocze drogi. Zwierzęta często “zamierają” w światłach reflektorów, a potem nagle wyskakują na drogę, prosto pod nadjeżdżający samochód. Najlepiej spłoszyć zwierzę sygnalizacją dźwiękową. Mruganie światłami może zwierzaka oślepić lub sprowokować do zachowania, które nie do końca będzie zgodne z naszymi oczekiwaniami. Pamiętaj też, aby nie wysiadać z samochodu, aby odgonić zwierzaka, który może być pobudzony, ranny czyli po prostu – agresywny.

Nie staraj się też za wszelką cenę omijać zwierzęcia, które nagle wyskoczyło na ulicę. Czasem taki manewr może mieć opłakane konsekwencje, a to twoje bezpieczeństwo być najważniejsze. Jeśli już, niestety, uderzyłeś w zwierzaka to pamiętaj, aby oznaczyć swój samochód, zapalając światła awaryjne i ustawiając trójkąt ostrzegawczy. Możesz poprosić o pomoc przejeżdżających kierowców, a następnie wezwać Policję. Martwe zwierzę należy uprzątnąć z drogi. Rannemu można starać się pomóc, jednakże, tylko wtedy, gdy jest całkowicie bezpiecznie. Trzeba pamiętać, że ranne i przerażone zwierzę może być niebezpieczne dla człowieka.  Jeśli nie jesteś w stanie pomóc zwierzakowi, poproś Policję o wezwanie przedstawiciela właściwego nadleśnictwa lub koła łowieckiego, oni są odpowiedzialni za humanitarne dobicie rannego zwierzaka lub udzielenie mu pomocy weterynaryjnej.

Pamiętaj też, że uzyskanie odszkodowania z OC może być wątpliwe w przypadku, gdy droga oznaczona jest znakiem ostrzegającym o możliwości ruchu zwierzyny. Jedź ostrożnie przez tereny leśne, zwłaszcza o świcie lub zmroku, które to pory wybierają do jazdy kierowcy, którzy chcą uniknąć zwiększonego w dzień ruchu drogowego.

Jadąc w podróż po Polsce, uważaj na dzikie zwierzęta
Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *